Kategórie článkov

Najnovšie názory

Žiadne názory

Vyhľadávanie v blogu

Štítky

EKASA sa blíži ?

EKASA sa blíži ?

Zrejme každý z vás v nejakej miere vníma informácie z médií o tom, že Ministerstvo financií SR pripravilo novelu zákona o registračných pokladniciach. 

Zjednodušene možno zámer novely zákona zhrnúť nasledovne:

 1. Všetky zariadenia e-kasa klient (pokladnice) budú prepojené ON-LINE na prostredie vytvorené finančným riaditeľstvom, na e-kasu (server finančného riaditeľstva). 
 2. Cieľom je, aby sa každý doklad o prijatí tržby vystavený v e-kasa klient (na pokladnici) dostal na e-kasu (server finančného riaditeľstva).
 3. Všetky doklady budú uložené aj v chránenom dátovom úložisku v e-kasa klient (v pokladnici).

Podnikateľom používaný pokladničný program (programová časť e-kasa klienta zabezpečujúca komunikáciu s e-kasa) a chránené dátové úložisko (hardvérová časť e-kasa klienta) musí mať platný certifikát vydaný  finančným riaditeľstvom.
 
V súčasnosti prebieha legislatívny proces; novela zákona bola 28. septembra 2018 predložená do Národnej rady SR na schválenie. 
Proces schvaľovania však potrvá prinajmenšom niekoľko týždňov.

V navrhovanom znení zákona sa v niekoľkých ustanoveniach uvádza, že finančné riaditeľstvo uvedie ďalšie upresnenia na svojej webovej stránke.
A to práve v dôležitých oblastiach: v oblasti technického riešenia, v oblasti technických požiadaviek na chránené dátové úložisko, v procese certifikácie - je stále ešte množstvo otvorených technických otázok.

Z týchto dôvodov je zrejmé, že dnes ešte nie je možné presne identifikovať dôsledky, a tiež ani presne popísať ako bude technické riešenie vyzerať.

Ako distribútor sa dôsledne pripravujeme na tieto zmeny, pomáhame vytvárať výrobcom riešenia ktoré budú spĺňať požiadavky nastolené novelou zákona.

Akonáhle bude novela zákona schválená a finančným riaditeľstvom budú zverejnené presné technické podmienky, oznámime vám všetky termíny, ktoré Vás čakajú a samozrejme aj možnosti riešenia prechodu na nový systém pre každé zariadenie.

Doteraz známe termíny sú podľa súčasnej neschválenej verzie zákona:

 • od 1.4.2019 - všetci nový podnikatelia, alebo súčasný ktorý kupujú nové zariadenie - už zariadenia s príslušným systémom evidencie tržieb a podnikatelia, ktorý používajú zariedenie pred týmto dátumom ho môžu využívať ďalej
 • od 1.7.2019 - všetci podnikatelia podliehajú novému zákonu           

Čo vieme povedať zatiaľ je, že všetky zariadenia značiek ELCOM a FiskalPro sa budú dať technicky upraviť na pripravovanú novelu zákona o ERP.

Zoznam podporovaných zariadení:

 • Euro-50 (vo všetkých variantoch)
 • Euro-150 (vo všetkých variantoch)
 • Mini EFox
 • EFox (vo všetkých variantoch)
 • FiskalPro VX520 (vo všetkých variantoch)
 • FiskalPro VX675 (vo všetkých variantoch)
Autor 10.10.2018 Aktuality 0 897

Zanechajte nám Váš názorZanechajte odpoveď

Musíte sa prihlásiť ak chcete napísať Váš názor..

QR kód

Naposledy navštívené

Žiadne produkty

Menu